Czym są sprężarki oraz w jaki sposób działają?

Sprężarki to urządzenia, z którymi napotykamy się często. Są obecne w wielu zakładach przemysłowych, oraz w każdym, zwyczajnym domu! Wentylator, lodówka lub elektroluks… To tylko drobne przykłady. Kluczowym zadaniem przeciętnej sprężarki jest zwiększanie ciśnienia gazów. Czasem pożądany jest wynik wymuszenia przepływu medium. Możemy też bez ograniczeń zmienić temperaturę oraz gęstość określonego czynnika. Jak widać, sprężarki są urządzeniami zdolnymi do zmieniania jednej odmiany energii w drugą. Na wlocie do zasobnika panuje ciśnienie niższe od atmosferycznego. Nazywamy je ciśnieniem ssawnym. 

Wybrane medium zostaje zassane, a potem sprężone. To właśnie dzięki ciśnieniu tłocznemu, gaz wydostaje się na zewnątrz urządzenia. Ciśnienie na wylocie musi posiadać o dużo większą wartość, aniżeli atmosferyczne. Inaczej medium nie oswobodzi się ze zbiornika. Niezwykle ważnym detalem każdej sprężarki jest układ chłodzący. Sprężaniu gazów towarzyszą duże straty energii w postaci ciepła. Wobec tego niebezużyteczna jest obecność chłodnicy. W przeciwnym wypadku, dojdzie do przegrzania sprzętu, a nawet jej zniszczenia! 

Opis działania sprężarek

Zadaniem sprężarki jest zwiększenie ciśnienia określonego gazu. Taki wynik oznaczamy sprężaniem. Gazy mają luźną konstrukcję molekularną. Dlatego tak swobodnie zmienić ich kształt i pojemność. Wymaga to jednak gigantycznych nakładów energii. Stosuje się do celu pracę mechaniczną. Gaz pozostaje sprężony w szczelnym, zamkniętym zbiorniku. Tudzież wykorzystana do tego energia przekształca się w ciepło. Stąd obowiązkowa obecność chłodnicy. Bez właściwego systemu chłodzenia, sprężarka bardzo błyskawicznie uległaby uszkodzeniu. 

Do wnętrza sprężarki gaz pozostaje zassany. Tuż przy otworze dominuje ciśnienie ssawne, nieco niższe od atmosferycznego. Tudzież ciśnienie przy wyjściu ze zbiornika jest niezwykle wysokie. To właśnie dzięki temu czynnik jest błyskawicznie przetłaczany na zewnątrz. Prócz zmiany ciśnienia, praca sprężarki wywołuje parę innych efektów. 

Zachodzi zmiana gęstości i temperatury czynnika. Cząsteczki gazu zostają nadzwyczaj stłoczone. Natomiast za pomocą chłodnicy monitorujemy uwalniane ciepło. 

Możliwe jest także wymuszenie przepływu medium. Nawet domowy wentylator natęża ruch powietrza w określonym kierunku.

Zobacz także: sprężarki śrubowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *